Eesti disainerid tutvustasid Veneetsias tulevikumaterjale!

Eesti materjalidisainerid üllatasid Veneetsiat vetikatest, mütseelidest ja bakteriaalsest tselluloosist valmistatud toodetega. Eesti materjalidisaini näitus "MATERIAL II" toimus Veneetsia disainibiennaalil 11.-18. juunini. See on kolmas kord, kui Eesti disain on esindatud kultuuride hämaruses, paralleelselt arhitektuuribiennaaliga. Veneetsia disainibiennaal loodi 2016. aastal, et edendada disainikultuuri ja arendada disainerite rahvusvahelist võrgustikku.

Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostöös valminud näitus "Material II" toob kokku teadlaste, ettevõtete ja disainerite poolt välja töötatud innovaatilised materjalid ja tehnoloogiad. 26 eksponaadiga näitus paljastab, kuidas keskkonnakriisi tingimustes muutub ressursside ja materjalide loomise tähendus.

"Kliimakriisi tingimustes peab tekstiili- ja moetööstus pöörduma säästvamate protsesside poole, kasutades ära jäätmevooge ja keskendudes keskkonnasõbralikumatele orgaanilistele materjalidele. Tavapärane tootmine, mis hõlmab mürgiseid aineid ja tohutuid jäätmekoguseid, mille lagunemine ja keskkonna saastamine võtab tuhandeid aastaid, ei ole enam vastuvõetav," ütleb Reet Aus, moedisainer, keskkonnaaktivist ja moedisaini doktorant.

Eri valdkondade lõikes uurivad autorid, kuidas võiks tulevikus kasutada kasulikke materjale, mida saame õppida päranditehnoloogiatest ja loodusvaradest, kuidas kasutada ära biotehnoloogia potentsiaali ning milliseid täiustatud materjale arendatakse nanomõõtkavas. Näitusel tutvustatakse tooteid, mis on valmistatud vetikatest, mütseliidist, bakteriaalsest tselluloosist, purustatud teksast ja isegi suitsukoonustest.Näituse kuraatorid on Stuudio Aine materjalidisainerid: Kärt Ojavee, Annika Kaldoja ja Marie Vihmar, kujunduse on teinud Annika Kaldoja ja visuaalid Mirjam Reili.


Lisaks pidasid Veneetsia disainibiennaalil loenguid meie säästva disaini ja materjalide labori teadlased Kärt Ojavee ja Reet Aus koos EKA professori Juss Heinsaluga. EKA õppejõud Marta Konovalov juhtis tekstiilide parandamise töötuba ja disainer Riina Sun viis läbi bioplastide töötoa. Lisaks toimus videoväljapanek, mis näitas, kuidas Reet Ausi tooted valmivad Beximco tehases Bangladeshis.
 
Osalejad: Reet Aus, Airi Gailit, Erik Heiki Veelmaa, Juss Heinsalu, Geidi Hein, Annika Kaldoja, Astri Kaljus, Katrin Kabun, Madis Kaasik, Siim Karro, Katarina Kruus, Karl Kukk, Marta Konovalov, Karolin Kärm, Merlin Meremaa, Juulia Aleksandra Mikson, Erki Nagla, Kärt Ojavee, Cärol Ott, Riina Õun, Maria Kristiin Peterson, Sander Õun /Suckõrs, Tiia Plamus, Sirje Sasi, Indrė Spitrytė, Oksana Teder, Marie Vihmar, Ines-Issa Villido.

Näituse projekti toetas Kultuurkapital, Erasmus+