Reet Ausi Olümpiakollektsioon tutvustab digitaalset tootepassi ja UPMADE® süsteemi


Team Estonia 2024. aasta Pariisi vormirõivad tõstavad esile jätkusuutlikkuse ja ringdisaini, tagamaks minimaalne keskkonnamõju.

Kollektsioonis on UPMADE®-sertifikaadiga T-särgid, mis on tööstuslikult ümbertöödeldud, ja teksatooted, mis on 100% taaskasutatud. Elutsükli hindamise (LCA) ja digitaalsete tootepasside väljatöötamine kõikidele toodetele tagab täieliku läbipaistvuse ja jälgitavuse alates tootmisest kuni kasutusea lõpuni.

Iga kollektsiooni toode sisaldab QR-koodi, mis tagab täieliku läbipaistvuse tootmisprotsessi, keskkonnamõjude ja parandamise, taaskasutamise ja ringlussevõtu kohta. LCA annab ülevaate kollektsiooni keskkonna- ja kliimamõjudest, tagades, et tootmisprotsessi iga samm on optimeeritud minimaalse keskkonnajalajäljega.



T-särgid on valmistatud UPMADE® tööstusliku ümbertöötlemise meetodil, muutes tootmisjäägid kvaliteetseteks rõivasteks. See protsess vähendab oluliselt keskkonnamõju, saavutades märkimisväärselt vähenenud veekasutust, energiatarbimist ja CO2 heitkoguseid võrreldes uutest materjalidest valmistatud toodetega.

Täpsemalt, meeskonna tööstuslikult ümbertöödeldud T-särkide tootmine tekitas vaid 0,6978 kg CO2 ekvivalenti, tarbis 9,9050 MJ energiat ja kasutas 0,0772 m³ vett, mis tähendab 99% vähem veekasutust, 91% vähem energiatarbimist ja CO2 heitkoguste vähenemine 92%.

100% taaskasutatud teksariie on välja töötatud BEXIMCO tehases Bangladeshis. Need tooted koosnevad 50% BEXIMCO taaskasutatud puuvillast kanga lõikejääkidest, mis on parema kvaliteedi tagamiseks segatud 50% TENCEL™ Lyocell REFIBRA™ kiududega.

REFIBRA™ tehnoloogiaga toodetud TENCEL™ Lyocell kiududes kasutatakse lisaks tselluloosile tarbimiseelseid ja -järgseid puuvillaseid tekstiilijäätmeid. Need puuvillajäägid oleksid muidu sattunud prügimäele või põletatud. 100% taaskasutatud teksaesemed kasutavad tootmisel 98% vähem vett võrreldes toorainest valmistatud teksaesemetega.

Ringmajanduse põhimõtteid omaks võtnud kollektsiooni eesmärk on vähendada tarbimiseelset ja -järgset raiskamist ning võidelda globaalse soojenemisega. See uuenduslik kollektsioon kuulutab uut ajastut olümpiarõivastuses, ühendades tööstusliku taaskasutamise, ringlussevõtu ja täieliku läbipaistvuse, et luua vormiriietust minimaalse keskkonnamõjuga.



Eesti Olümpiakomiteel (EOK) on hea meel, et saab selle kollektsiooni loomisel koostööd teha säästva moe pioneeri Reet Ausiga. "Jätkusuutliku tee valimine ja koostöö Reet Ausiga peegeldab meie pühendumust keskkonnavastutusele. Oleme uhked, et saame toetada oma sportlasi vormirõivastega, mis ühtivad meie jätkusuutlikkuse ja innovatsiooni väärtustega," ütles Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa.

Rõivad on retrohõnguga ja neid saab kanda ka pärast olümpiat.

Team Estonia kollektsiooni Pariisi 2024. aasta olümpia- ja paraolümpiamängudeks kujundas Eesti disainer ja teadur Ph.D Reet Aus ning see on osa tema akadeemilisest uurimistööst, millele järgneb ka teadusartikkel. Kollektsiooni toodab Bangladesh Export Import Company (BEXIMCO).