EFA Euroopa moearuanne 2024

EKA DiMa labor on European Fashion Alliance’i liige. Organisatsioon esitles hiljuti oma viimast aruannet, mis on põhjalik uurimus Euroopa moetööstuse praegusest hetkeseisust. See väljaanne rõhutab tungivat vajadust jätkusuutlikkuse, innovatsiooni ja koostöö järele kogu sektoris, rõhutades loovuse kriitilist rolli positiivsete keskkonna- ja sotsiaalsete muutuste käivitamisel.

2024. aasta aruanne „Euroopa moe staatus” väljendab organisatsiooni väärtusi, moetööstuse uuringut ja soovituste manifesti. EFA korraldatud küsitluse aluseks on 211 moetööstuse esindajaga koostöös EFA 27 liikmega läbi viidud uuring.

Raport ühendab disainereid, koolitajaid, poliitikakujundajaid ja moe tarbijaid, visandades rakendatavad strateegiad, et suunata tööstust jätkusuutliku, kaasava ja tulevikku vaatava tuleviku poole.

Aruande saab alla laadida siit

4. detsembril esitleti aruannet Euroopa Parlamendis Brüsselis EFA Ümarlaua ürituse raames.

Kohal olid Euroopa Parlamendi liige dr Christian Ehler ja ELi keskkonna, vee jätkusuutlikkuse ja konkurentsivõimelise ringmajanduse volinik Jessika Roswall, kes rõhutasid, kui tähtis on kujundada nüansirikkaid eeskirju, mis austaksid moe loomingulist identiteeti, edendades samas uuenduslikkust ja jätkusuutlikkust.

„Mood ei seisne ainult esemete tootmises; see on unistuste loomine ja pideva taasleiutamise kunsti omaksvõtmine. Ühiskondliku ümberkujundamise ajal on need unistused olulisemad kui kunagi varem. Euroopa Liit ja selle institutsioonid peavad seda loovuse ja innovatsiooni vaimu aktiivselt toetama ja turgutama. Selle saavutamiseks on aga vaja tugevat partnerlust poliitika ja tööstuse vahel. Kuid kohustusliku kliimaeesmärgi 55% vähendamise ülesanne ei ole ainult seadusandjatel: ka moesektor ja -tööstus peavad meie ühiste eesmärkide saavutamiseks tegema tõsiseid jõupingutusi. – Dr Christian Ehler, Euroopa Parlamendi liige.

2022. aastal asutatud EFA ühendab Euroopa moetööstuse kollektiivseks hääleks, mis pürgib jätkusuutlikuma, uuenduslikuma ja kaasavama tuleviku poole. Loomingulise moesektori jõud jätkusuutlikkuse debatis on vaieldamatu. Sektori ja eriti VKEde täielik vastavus nõuab viljakat dialoogi, mis viib kohandatud Euroopa õigusraamistikuni.

Ümarlaua üritusel peetud kaks paneelvestlust rõhutasid loomingu, kvaliteedi ja pärandi olulisust, mis on kokkuvõttes jätkusuutlikkuse võtmetegurid. Samuti käsitlesid nad teadus- ja arendustegevuse poliitika ning tehisintellekti poolt tugevdatud digitaalse ümberkujundamise tähtsust, eelkõige digitaalse tootepassi seisukohast.