DiMa ühineb Euroopa Moenõukoguga
Euroopa Moenõukogu (EFA) on kokku kutsunud Saksamaa Moenõukogu (German Fashion Council) eesmärgiga võimendada siinset moemaastikku edukamaks, jätkusuutlikumaks ja interdistsiplinaaersemaks. Sellelaadne esimene allianss on kõigi 25 riigi initsiatiiv, mis sai alguse 2022. aasta märtsi lõpus toimunud 2- päevasest töötoast Frankfurdist.
Inspireerituna Euroopa Komisjoni Presidendist Ursula von der Leyeni ja Euroopa Komisjoni innovatsiooni, teadusuuringute, kultuuri, hariduse ja noorte voliniku Mariya Gabrieli üleskutsest Euroopa moetööstuse ühinemise olulisusest, on vastloodud liidu eesmärgiks kanda olulist rolli valdkonna rohepöördel, kiirendades selle jätkusuutlikumaks ja innovaatilisemaks muutumist.
Oma avakõnes Frankfurdi kohtumisel 23. märtsil lisas Mariya Gabriel: “Mood on loomesektoris võtmevaldkond. Täna oleme siia kokku tulnud, et planeerida uue Euroopa Moenõukogu loomist ning leian, et see on geniaalne idee. Võite minu abile kui teie partneri ja toetajana kindlasti loota.”
Rahvusvahelise võrgustikuga liitunud riiklike moevaldkonna liitude, keskuste, inkubaatorite, klastrite ja ülikoolide eesmärgiks on lisaks teadmiste, kontaktide, info ja parimate näidete jagamisele olla eestkostjaks ka moevaldkonnaga seotud majanduslike, poliitiliste ja sotsiaalsete teemadel Europa tasemel. Seda eriti ajal, kui Euroopa Komisjoni poolt esitatud 2030. aastaks Euroopa Liidu kestliku ja ringluspõhise tekstiili strateegia, lävides endas suurel hulgal uusi õigusnorme ja eesmärke, mis puudutavad olulisel määral kõiki moevaldkonna ettevõtteid ja tööstust laiemalt. Üheks olulisimaks rolliks vastloodud liidul on justnimelt ühendada kohalikul ja rahvusvahelisel tasandil moedisainereid, ettevõtteid, tootmisüksusi ning valdkonnaga lähemalt seotud professionaale ja väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid, et kollektiivselt toetada moevaldkonna muutumist jätkusuutlikumaks ja ringsemaks. Liidu eesmärgiks on muuhulgas anda poliitilisi soovitusi kohalikul tasemel ning pakkuda tuge valdkonna uute õigusnormide tõlgendamisel ja rakendamisel.
Eestit esindab EFA-s Eesti Kunstiakadeemia (EKA) Jätkusuutliku disaini ja materjalide labor DiMa, mis seob teadus- ja õppetegevuse jätkusuutliku tootearenduse ja disainipraktikatega, tuues kokku tudengid, teadlased, praktikut ja ettevõtted. Labori üks juhtidest, vanemteadur Reet Aus leiab, et EFA-ga liitumine on oluliseks sammuks ka Eesti moemaastiku jätkusuutlikumaks muutumisel. “Oleme DiMa-s aastaid töötanud moe- ja
tekstiilitööstuse ringsemaks muutmise nimel. EFA loomine on selge kinnitus, et Euroopa on jõudnud mõistmisele ühise pingutuse vajalikkusest praktiliste tegevuste suunas,” lisas Aus.
https://www.fad.cat/moda-fad/enAllianssi esimest kohtumist Frankfurdis 23. märtsil toetas Messe Frankfurt, üks suurimaid ja olulisimaid rahvusvahelise tekstiilimessi korraldajaid ja globaalne tekstiili- ja moevaldkonna ekspertide, ettevõtete võrgustik.
Täna, 21. juunil, kasutab EFA seda rahvusvahelist platvormi, et Frankfurdis toimuval Techtextil messil paneeldiskussioonis vastloodud liidu visioone ja missioone laiemale valdkonna publikule avalikult tutvustada.
EFA liikmed:
Austrian Fashion Association (Austria),
Bulgarian Fashion Association (Bulgaaria),
Camera Nazionale Della Moda Italiana (Itaalia),
Copenhagen Fashion Week (Taani),
Council for Irish Fashion Designers (Iirimaa),
Estonian Academy of Arts, Sustainable Design and Material Lab DiMA (Eesti)
Fashion Council Germany (Saksamaa),
Fédération de la Haute Couture de la Mode (Pantsusmaa),
Fédération Français du Prêt-à-Porter Féminin (Prantsusmaa),
Flanders DC (Belgia),
Gran Canaria Moda Cálida (Hispaania),
MODA-FAD (Hispaania),
Modesuisse (Šveits),
Modalisboa (Portugal),
Norwegian Fashion Hub (Norra),
Slovak Fashion Council, (Slovakkia),
Finnish Textile & Fashion (Soome),
Taskforce Fashion (Holland),
The Prince’s Foundation (Inglismaa),
Wallonie Bruxelles Design Mode (Belgia),