UPMADE IN ESTONIA @ NYCxDESIGN

Säästev disain ja digitaalne innovatsioon

Esimest korda toob Eesti Disainerite Liit New Yorki Eesti disaini rikkaliku pärandi ja kaasaegse hõngu näitusele "Upmade in Estonia". Kohale tulevad Eesti tippdisainerid, kes tutvustavad minimalistlikku stiili ja ainulaadset visuaalset keelt, mis on viinud Eesti innovatsiooni esirinda. See on võimalus õppida tundma ainulaadset segu ajatust traditsioonist, julgest modernsusest ja uuenduslikust jätkusuutlikkusest, mis määratleb Eesti disaini eetose!


See eksklusiivne üritus toimub esmakordselt New Yorgis NYCxDESIGN Festivali ajal.

Näitus UPMADE in Estonia on suunanäitajaks disaini tulevikule. Tänapäeva maailmas, kus ületarbimine toob kaasa jäätmete ja lühiajalise kasutusega toodete rohkuse, pakuvad Eesti disainerid sellele tõhusaid ja loomingulisi alternatiive. Sajanditevanustesse traditsioonidesse juurdunud eestlased on säilitanud sügava sideme looduse ja oma Põhja-Euroopa pärandiga, luues samal ajal maailma esimese 99% digitaalse ühiskonna, enneolematu kontseptsiooniga “valitsus kui teenus”. Tulemuseks on säästva keskkonna mudel, mis on tasakaalus nii iidsete tavade kui ka tulevikutehnoloogiatega.

See näitus tutvustab Eesti disainerite uuendusmeelsust ja nende panust säästvamasse maailma, luues tooteid, mis pole mitte ainult vastupidavad, vaid ka ringmajanduse osad, rõhutades ressursside mõistlikku kasutamist ja raiskamise minimeerimist. Nende töö kaudu näeme pühendumust ringmajandusele ja täielikult digitaalsele juhtimisele.

Näitus on jagatud viieks haaravaks osaks:

Traditsioon ja käsitöö: See näituse osa austab püsivate tavade väärtust, mis toovad kaasa kauakestvaid ja mõjukaid tooteid. See on austusavaldus oskuslikule käsitöö kunstile, mis on edasi antud põlvest põlve, kehastades traditsiooni ilu igas loomes.

Ümbertöötlemine: Näidates materjalide leidlikku taaskasutamist, rõhutab see jaotis disaini rolli uue elu andmisel esemetele, mida muidu võidakse ära visata. See on ringlussevõtu tähistamine, kus ühe toote eluea lõpp sünnitab teise alguse.

Ringlussevõtt: Keskendudes muundavatele protsessidele, mis muudavad jäätmed väärtuslikeks uuteks materjalideks, näitab see valdkond võimalusi regenereeriva disaini ökosüsteemis, kus innovatsioon juhib teed selle poole, et see, mis kunagi loeti prügiks, muutus ressurssideks.

Biomaterjalid: Astudes edasi kõrgtehnoloogilise materjaliteaduse valdkonda, tutvustab see jaotis tipptasemel materjale, mis on loodud täielikult mööda minnes jäätmetsüklist, sümboliseerides hüpet jätkusuutlikkuse ja ringlussevõetavuse suunas.

Digiühiskond ja teenusedisain: Eesti on viimase 20 aasta jooksul olnud juhtpositsioonil digitaalses demokraatias, eesrindlikus teenindusdisaini ja paberivaba ühiskonna vallas. Tänu sellistele algatustele nagu e-residentsus tutvustab see piirideta digitaalset kodakondsust, avardades kogu maailma ettevõtjate võimalusi. Teenuste sujuva integreerimise, tipptasemel küberturvalisuse ja isikupärastatud valitsemisega seab Eesti tuleviku standardi teistele rahvastelegi.

Nomad Showcase avatakse pop-up poena, kus on esindatud kaasaegne Eesti disain.

OSALEVAD BRÄNDID: Woola, Myceen, Reet Aus, HYTI, kelpman textile, Johanna Ulfsak, Piret Loog, LUKS, LAURASAKS, Cervo Volante, SILE LUIK, K i l l u d, Heiter X, NüüD, Studio Raili Keiv, Elize Hiiop Jewellery, Tarmo Luisk, LUM, Filaret, By Urmas Lüüs, Karlotta, Leonardo Design, Olustvere puidukoda / Mirjam ja Markus Pärnamets, Ideeklaas, Hannah Segerkrantz (Kiukivi), Margit Terasmees, IKIGI, Kärt Summatavet, Riina O, RAIKU Bio Packaging, Andres Ansper, DiMa Estonian Academy of Arts (Sandra Luks, Argo Tamm, Cärol Ott, Reet Aus), HUUM, JALG, Krista Lehari Jewellery, Kristel Kuslapuu, SJX by Juhan Soomets, Maria Rästa Design, Arro Porcelain, Elmet Treier design, Anneli Tammik, Straipu and Radis.

See üritus on Eesti Disainerite Liidu, Eesti Kunstiakadeemia ja e-residentsuse koostöö. Kultuuriministeeriumi, Kultuurkapitali, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Eesti New Yorgi peakonsulaadi toetusel näidatakse ühist pühendumust loovuse ja innovatsiooni edendamisele. Eesti Disainerite Liidu presidendi Ilona Gurjanova ja keskkonnaaktivisti PhD Reet Ausi kureeritud näituse planeering, sealhulgas pappmööbel, on Tarmo Luiski looming, ekspositsioonilaua kujundas Annike Kaldoja.

DiMa disainerite New Yorgi külastus sai teoks tänu Erasmus+ stipendiumile.