Täiesti Moest Väljas inkubaatorlusprogamm Keenias

2022. aasta aprillis jõudis lõpuni pool aastat kestnud väärtustava taaskasutuse inkubaatorlusprogramm Keenias nimega "Täiesti moest väljas", kus osalesid lisaks 12-nele kohalikule Keenia disainerile ka EKA moe- ja tekstiilimagistrandid.

Eesti Arengukoostöökeskus EstDev poolt rahastatud ja MTÜ Reuse korraldatud projekt "Täiesti moest väljas" viisid DiMa vanemteaduri ja moedisaineri Reet Ausi seekord Keeniasse, et kaardistada Euroopast imporditava tarbijajärgse tekstiiliprügi teekonda, sellega kaasnevaid keskkonnaprobleeme, otsimaks võimalikke lahendusi tekstiiliprügi väärtustavaks taaskasutamiseks või ümbertöötlemiseks. Teatavasti on Keenia üks maailma suurimaid kasutatud rõivaste importijaid ning ligi pooled sellest humanitaarabi tähe all maaletoodud riiete massist leiab tee otse prügilasse või maapõue. Projekti raames filmitakse ka järg 2015. aastal linastunud dokumentaalfilmile "Moest väljas" (režissöör Jaak Kilmiga). Film jäädvustab Aafrikasse sissetoodud tekstiilijäätmete teekonda ning inspireerivaid lugusid Keenia naistest, kes Aafrikasse imporditud kasutatud tekstiiliprügi tagasi Euroopa moelavadele toovad.

Eesti ja Keenia vahelist ringdisaini edendavaid ühispingutusi tugevdab EKA ja Keenia Moi ülikooli vaheline akadeemiline koostöö, mis sai alguse 2021. aasta sügisel president Kersti Kaljulaidi visiidi raames Keeniasse. Esimene tudengite grupp (Sandra Luks, Cärol Ott, Kristel Aimee Laur, Piibe Tomp, Kerttu Reinmaa ja Anette Konksi) EKAst veetis kaks kuud Keenias praktikal, töötades nii tekstiilijäätmete ringlusse saatmisega Täiesti Moest Väljas inkubaatorlusprojektis Nairobis, kohalike kalatööstusest jäägina ülejäänud kalanahkadega kui ka vähe tööstuslikumal skaalal ühes kohalikus suurimas tekstiilitehases nimega Rivatex.


Keenia oma eluolu kaootilisuse, värvikirevuse, eurooplasele eksootilisena ja hektilise tänavapildiga mõjus tudengitele tõeliselt inspireerivalt. Enda kollektsioonideks sobivate materjalide leidmisele aitasid kaasa nii Gikomba kasutatud rõivaste turu üüratud tekstiilihunnikud kui ka kohalik tekstiilijääkidega tegelev ettevõtte Africa Collect Textiles (ACT). Ettevõtte tegeleb kasutatud rõivaste kogumisega asukoha põhiselt, et siis väärtustava taaskasutuse läbi uus elu anda. Sandra Luks ning Cärol Ott, kes oma kollektsioonides kasutasid peamise materjalina just vanu teksaseid. Tüdrukute soov kasutada ära võimalikult palju muidu kasutuid ja järelejäänud kangatükke juba lõigatud ja kandmiskõlbmatuks muutunud rõivastest, toetas zero waste lähenemisega ka ACT-i tootmisüksust. Sandra näiteks kasutas oma kollektsioonis vanade teksade õmblusservasid, mis jäid jääkidena laokile ACT teksavaipade kudumistelgede kõrval.

Nairobi tänavatest oli inspireeritud ka kollektsioon “Not Perfect”, mille autori Kristel Lauri päevad möödusid lugematuid tunde labases koes värvikirevaid rõivaribasid kududes. Kollektsiooni silmapaistavamad esemed on valminud käsitsi kootud kasutatud rõivaste juppidest, mida disainer valis hoolikalt lähtudes kanga koostisest ja toonidest.

Minikollektsiooni esitlesid ka Rivatex tekstilitehases praktika läbinud tudengid Piibe Tomp, Annete Konksi ja Kerttu Reinmaa. Annete ja Kerttu disainitud suvistest printkangastest loodud kollektsiooni saatsid Piibe kohalikust toorainest - looduslikult värvitud kalanahast ja värvimata puuvillasest kangast jalanõud.

Tutvu lähemalt projektiga "Täiesti moest väljas".