Eesmärgiga välja töötada materjalist lähtuva loovuurimuse metodoloogia, kasutades koosloome meetodit, katsetatakse ja sünteesitakse erinevaid mudeleid ning küsitakse: kuidas käsitleda loomepraktikas materjalide koostise ja omaduste uurimist; kuidas rakendada materjal meetodina protsessi juhtimisel; ja kuidas kaasata materjal muusana, suunamaks loomingulisi eesmärke ning tõlgenduslikke lahendusi?
Materjalide uurimine kunstipraktika kaudu kaasab nii tähendusloomet (Karana, 2009; Midownik, 2014), sensoorseid lähenemisi (Karana et al., 2015) kui ka materjalide rakendatavate omaduste avastamist ja lõimimist võimalikes lõpptulemustes (Mäkelä, 2016).
Kiirelt muutuvas maailmas nihkuvad väärtusahelad ja keskkonnapoliitika üldisemalt ning need muutused eeldavad ka meid ümbritseva esemelise- ja materjalikultuuri ümberhindamist (Adamson, 2007). On oluline, et materjali käsitletakse süsteemina (Capra, 1988), arvestades selle tervilikku metabolistlikku ahelat – see tähendab multidistsiplinaarsemat lähenemist ja lisaks materjaliteaduse tavapärastele meetoditele ka loomeprotsessi kaasamist. Hübriidmeetodite kasutus avaradab võimalusi teadlikult juhtida materjaliarenduse ja -kultuuri arenguprotsesse.
Projekti veavad eest kaks kunstnik-loovuurijat ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõudu Kärt Ojavee ja Juss Heinsalu (sh uue materjaliloomele pühendunud Taidestuudium magistriõppekava juhid), kes lähenevad loometööle kogemuspõhiselt, tegutsedes kunsti ja teaduse äärealadel (Oxman, 2020). Mõlemal projektis osaleval meeskonnaliikmel on varasemad kogemused töötada multidisiplinaarselt, kaasates väliseid eksperte ja koostööpartnereid.
Mudeleid on plaanis õppetöösse integreerida juba projekti käigus.
Teiseks kureeritakse Muusa protsessi ja tulemusi kajastav näitus, sarnaselt näituste sarjale Materjal (StuudioAine, 2018).
Näitusel galerii kontekstis tuuakse kogemused avaliku esitlusena laiema publikuni.
Kolmandaks publitseeritakse artikkel, mis analüüsib nii loodud mudeleid kui praktilisi näiteid.
Eesmärk on metoodika erinevate etappide kaardistamine ja mudeldamine, avaldamine ning uue terminoloogia kinnistamine.
Projekti kestus: 01.09.2023 – 30.12.2024
Rahastaja: Kultuuriministeerium